single

5 sposobów na trzeźwe lato

Anonimowi Alkoholicy nazywają miesiące pomiędzy Świętem Dziękczynienia a Nowym Rokiem "Trójkątem Bermudzkim", okresem, który może sprawić, że ludzie będą bardziej podatni na nawroty choroby. Niestety, miesiące letnie stanowią podobne wyzwanie. Lato to zwykle czas relaksu z przyjaciółmi i rodziną, imprez sportowych i grillowania. Zaczyna się od weekendu Memorial Day, potem są imprezy z okazji ukończenia szkoły, wakacje, święto 4 lipca, a kończy się Labor Day. Na większości z tych imprez alkohol jest na porządku dziennym - w plastikowych kubeczkach przy stole piknikowym lub w wymyślnym otwartym barze na cocktail party. Dla osoby w początkowej fazie odwyku zbliżanie się do tych letnich miesięcy może być zniechęcające.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele strategii, które pomogą Ci przeżyć niezapomniane lato na odwyku. W rzeczywistości wielu byłych pacjentów twierdzi, że ich pierwsze lato na odwyku było najlepszym latem w ich życiu, ponieważ byli naprawdę obecni i potrafili docenić wszystko, co ta pora roku miała do zaoferowania. Pewna kobieta przekształciła nawet to, co kiedyś było hałaśliwą, pełną alkoholu letnią imprezą w jej domu, w doroczną trzeźwą imprezę letnią - z muzyką i innymi uroczystościami.

Udane lato zaczyna się od priorytetowego traktowania dbałości o siebie. Bardzo ważne jest pielęgnowanie całego siebie pod względem psychicznym, fizycznym, emocjonalnym i duchowym, aby zapewnić sobie pełne poczucie dobrostanu. Jeśli podejdziesz do potencjalnie trudnych chwil z dobrej strony, stworzysz podstawę do zmniejszenia ryzyka powrotu do nałogu. Podatność na powrót do nałogu wzrasta, kiedy zaniedbujemy jeden lub więcej z tych obszarów dbałości o siebie i stajemy w obliczu wyzwalacza.
Wzmocnij swoją pozycję, opracowując plan działania w sytuacjach stresowych.

Oto pięć wskazówek, które pomogą ci stworzyć niezapomniane i trzeźwe lato:

1)

Pielęgnuj

sieć wsparcia. Zanim lato ruszy pełną parą, podsumuj ludzi, z którymi spędzasz czas. W jaki sposób są one zgodne z twoimi celami i wspierają cię? Czy widzisz ich u swojego boku za pięć lat? Jeśli odpowiedź brzmi "tak", polegaj na tej sieci. Zalecam utrzymywanie bliskich kontaktów ze sponsorem i pięcioma innymi silnymi osobami, które znają twoje wysiłki w zdrowieniu. Powinny to być osoby, z którymi czujesz się na tyle swobodnie, że możesz być całkowicie autentyczny. Jeśli znajdziesz się w niepewnej sytuacji, będą to osoby, do których instynktownie będziesz chciał zwrócić się o wskazówki i wsparcie. Zachęcam też ludzi, by poszerzali swoją sieć kontaktów we wszystkich dziedzinach życia: Wspierający przyjaciel w pracy, członek rodziny w domu, jedna osoba w każdym kręgu społecznym itd.

2) Ćwicz bycie towarzyskim. Niektóre osoby na początku odwyku mają trudności w kontaktach społecznych, ponieważ po raz pierwszy wchodzą w interakcje bez alkoholu i narkotyków. Wiele osób sądzi, że trzeba całkowicie usunąć się z każdego miejsca, w którym pojawia się alkohol, ale nie zawsze tak jest. Bycie w dobrym miejscu na odwyku, posiadanie wsparcia i planu to kluczowe elementy, które pozwolą utrzymać odwyk w nienaruszonym stanie. Unikanie prowadzi do izolacji, a ta z kolei do samotności i wstydu, co zwiększa ryzyko powrotu do nałogu. We wczesnym okresie odwyku mózg nadal się leczy i przechodzi ostre objawy odstawienia, dlatego zalecamy bardzo świadome i przemyślane wybory dotyczące tego, w jakich wydarzeniach uczestniczyć i z kim spędzać czas. Na początku nawiązywanie kontaktów towarzyskich może być trudne, ale z czasem będzie lepiej. Wysiłek owocuje autentycznymi i satysfakcjonującymi relacjami. Zachęcam do przemyślanego dobierania przyjaciół i rodziny, z którymi można się spotykać, aż stanie się to wygodne.

3) Trzymaj się harmonogramu. Trudno jest dbać o siebie każdego dnia, nie myśląc o tym z wyprzedzeniem. Zachęcam ludzi, by w niedzielę usiedli, spojrzeli na nadchodzący tydzień i zaplanowali każdy 24-godzinny okres - kiedy będziesz ćwiczyć? Pomedytować? Weźmiesz udział w spotkaniu? Porozmawiasz ze sponsorem? Kiedy masz zaplanowany czas na zabawę, czas towarzyski? Określ i oceń, które momenty w ciągu tygodnia mogą wywołać stres, i uzupełnij je pozytywnymi działaniami, pamiętając o zarezerwowaniu czasu na spotkanie z systemem wsparcia. Kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia ma poczucie więzi z samym sobą i innymi ludźmi.

4) Dbaj o swój czas. Bezczynność sprzyja ryzyku, zwłaszcza gdy przez cały tydzień jesteśmy zajęci, a potem nagle zastaje nas pusty weekend. Gdy nie planujemy, możemy powrócić do starych nawyków. Postanów spędzać czas na zabawnych i zdrowych zajęciach, które są zgodne z Twoimi wartościami. Jeśli potrzebujesz odświeżenia, poświęć trochę czasu na opisanie swoich zachowań i ich zgodności z tymi wartościami. Konieczna może być też zmiana środowiska towarzyskiego, a przynajmniej dodanie nowych zajęć z trzeźwymi przyjaciółmi, które zaspokoją Twoje nowe potrzeby. Rekreacyjna liga sportowa, klub lub wolontariat mogą zapewnić dobrą zabawę, odpowiedzialność i cel.

5) Wiedz, co pijesz. Są takie letnie imprezy, w których chcemy uczestniczyć, a na których alkohol jest nieunikniony - na przykład wesele. Radzę, aby zawsze mieć w ręku napój bezalkoholowy, żeby nie być ciągle częstowanym. Powinien to być napój, który naprawdę lubisz i który dopełni atmosferę i paletę barw - na przykład orzeźwiająca woda sodowa z limonką, gdy podawany jest napój cytrusowy.

Lato może być wspaniałą okazją do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w autentyczny i obecny sposób. Zachęcamy, by chłonąć każdy zachód słońca i każdy słoneczny dzień. Zanurz palce w oceanie i pamiętaj, że powrót do zdrowia jest najlepszym możliwym prezentem dla siebie i swoich bliskich.