single

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz przyjmować benzodiazepiny

Recepty na benzodiazepiny - takie jak Xanax, Ativan, Valium i wiele innych - eksplodowały w ciągu ostatniej dekady, głównie do stosowania w zarządzaniu lękiem. Są one również jednymi z głównych leków wybieranych przez pacjentów rozpoczynających leczenie w Caron podczas pandemii. Według Wall Street Journal, Express Scripts widział recepty na takie leki przeciwlękowe wzrosły o 34,1% między połową lutego a połową marca 2020 roku. Ale benzodiazepiny są silnie uzależniające, niebezpieczne po zmieszaniu z alkoholem i niektórymi lekami, a także trudne i potencjalnie śmiertelne do rzucenia. Nie inaczej niż w przypadku opioidów, wiele osób jest bardzo podatnych na rozwój uzależnienia od benzodiazepin, nie wiedząc o tym, po prostu wykonując polecenia lekarza.

60 Minutes niedawno zwróciło uwagę na ten w dużej mierze nierozpoznany problem. Reportaż dotyczył młodej kobiety, która była w 240. dniu długiego, powolnego procesu odzwyczajania się od benzodiazepin. Detoksykacja od benzodiazepin to nie żart, a uzależnienie nie trwa długo. W rzeczywistości, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przejście na "zimny indyk" może być śmiertelne.

Byłem lekarzem pogotowia przez 20 lat, zanim zdecydowałem się przejść do medycyny uzależnień, i nawet ja nie miałem prawdziwego zrozumienia długoterminowych skutków benzodiazepin, dopóki nie zobaczyłem z pierwszej ręki trudności związanych z odstawieniem.

Mimo to milionom ludzi regularnie przepisuje się benzodiazepiny jako długoterminowe rozwiązanie bez alternatywnych zaleceń dotyczących lęku, edukacji na temat tej klasy leków czy strategii odstawienia. W 2019 roku wydano ponad 92 miliony recept, a to nie tylko psychiatrzy zajmują się przepisywaniem leków. Recepty lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wzrosły ponad dwukrotnie w latach 2003-2015, a my już odnotowaliśmy raporty, że recepty wzrosły w czasie pandemii. Spodziewam się, że kiedy w końcu zobaczymy pełne dane związane z procentowym wzrostem przepisywania leków, będą one znaczące.

Ludzie czują się lepiej prawie natychmiast, gdy biorą benzodiazepiny, ponieważ dostają się do mózgu i zaczynają działać szybko. W rzeczywistości, nie spotkałem osoby, która powiedziała mi benzodiazepiny nie pracował dla nich. W niektórych przypadkach, małe dawki przez określony czas są odpowiednie. Jednak częścią tego, co czyni je potencjalnie niebezpiecznymi, jest to, że ludzie mają tendencję do pozostawania na nich przez lata, bez zrozumienia niebezpieczeństwa interakcji z narkotykami i alkoholem lub długoterminowego wpływu na ich organizm.

Niebezpieczeństwo związane z benzodiazepinami

Benzodiazepiny są uzależniające. Od benzodiazepin można się uzależnić fizycznie, tak samo jak od heroiny czy tytoniu. Można rozwinąć tolerancję na lek, więc ta sama dawka nie daje już takiego samego efektu. Ludzie zaczynają brać coraz większe dawki i zaczynają doświadczać przełomu lękowego pomiędzy dawkami. Przy dalszym stosowaniu leku stają się od niego fizycznie uzależnieni.

Fizyczne uzależnienie może nastąpić bardzo szybko, powodując objawy odstawienia po zaprzestaniu przyjmowania benzodiazepiny. W zależności od tego, jak długo przyjmowałeś lek, może to obejmować od przejściowej bezsenności do ponownego wystąpienia objawów lękowych, aż do drgawek. W przypadku osób, które przyjmowały benzodiazepiny przez okres dłuższy niż kilka miesięcy, odstawienie leku może być śmiertelne i musi być starannie zarządzane.

Mieszanie benzodiazepin z alkoholem lub innymi lekami może być śmiertelne. Benzodiazepiny rzadko powodują śmierć same w sobie, ale mogą być śmiertelne, jeśli są stosowane z innymi substancjami, takimi jak alkohol lub opioidy.

W rzeczywistości, około 30% osób, które przedawkowały opioidy, ma również benzodiazepiny w swoim systemie. Połączenie to może potencjalnie spowodować, że osoba przestanie oddychać.

Odstawienie benzodiazepin jest zarówno bolesne, jak i niebezpieczne. Benzodiazepiny są niebezpiecznym nałogiem, który trzeba rzucić. Odstawienie benzodiazepin może być śmiertelne, podobnie jak odstawienie alkoholu. Odstawienie benzodiazepin musi być ostrożnie zarządzane pod nadzorem lekarza.

Napady drgawkowe są najbardziej niebezpiecznym i potencjalnie śmiertelnym objawem odstawienia. Inne częste objawy obejmują zwiększony niepokój, ataki paniki, bezsenność i zawroty głowy. Zasadniczo, jest to odbicie wszystkich uczuć, które brały benzodiazepiny, aby się nimi zająć.

Pytania, które należy zadać lekarzowi, który przepisuje ci benzodiazepiny

Statystyki pokazują, że lekarze przepisują benzodiazepiny regularnie z wielu powodów. Jednym z powodów jest to, że to działa, przynajmniej na krótką metę: Ludzie natychmiast czują się lepiej. Ale nie sądzę, że lekarze rozumieją, jak niebezpieczne mogą być benzodiazepiny do długotrwałego stosowania.

Ludzie mają tendencję do przyjmowania recept lekarza na wartość nominalną, nie pytając o środki ostrożności, możliwe skutki uboczne lub alternatywne terapie. Oto kilka pytań, które warto zadać swojemu lekarzowi:

Jakie są moje inne opcje? Zawsze są inne i prawdopodobnie lepsze, bezpieczniejsze opcje niż benzodiazepiny. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), a nawet psychoterapia behawioralna mogą być bardzo skuteczne. Działanie tych alternatyw może trwać dłużej, więc być może benzodiazepiny mogą być stosowane jako krótkoterminowy pomost, podczas gdy druga terapia zaczyna działać na dłuższą metę.

Jaka jest strategia wyjścia? Ta kwestia powinna być najważniejsza w umysłach każdego pacjenta i lekarza. Benzodiazepiny nie powinny być przyjmowane długotrwale. Najlepiej stosować je przez określony czas, podczas gdy dana osoba rozpoczyna inne praktyki terapeutyczne w celu rozwiązania problemów leżących u ich podstaw. Niestety, w Caron widzę zbyt wielu pacjentów, którzy przyjmują benzodiazepiny od lat. Każdy, kto stosował benzodiazepiny dłużej niż 2 miesiące, prawdopodobnie doświadczy poważnych objawów odstawiennych.

Jak wygląda nasza dalsza obserwacja? Lekarze muszą ściśle monitorować pacjentów podczas przepisywania benzodiazepin. Powinieneś wiedzieć, kiedy Ty i Twój lekarz będziecie mieli następną wizytę kontrolną w sprawie używania przez Ciebie leku. Z mojej perspektywy, jako osoby praktykującej medycynę uzależnień, żadna recepta na benzodiazepiny nie powinna trwać dłużej niż 7-10 dni.

Czy może on wchodzić w interakcje z moimi dotychczasowymi lekami? Benzodiazepiny są najbardziej niebezpieczne, gdy miesza się je z innymi lekami. Benzodiazepiny i opioidy to szczególnie zabójcza kombinacja. Lekarze powinni być w pełni poinformowani o wszystkich lekach wydawanych na receptę, lekach dostępnych bez recepty, witaminach i suplementach diety. Mądrze jest również sprawdzić to dwa razy z farmaceutą przy odbiorze recepty. Lekarze powinni również przejrzeć odpowiedni program monitorowania leków na receptę (PDMP), aby sprawdzić, czy pacjentowi nie przepisano leków przez innych świadczeniodawców, które mogą powodować niebezpieczne interakcje.

Czy powinienem pić alkohol podczas przyjmowania benzodiazepin? Alkohol i benzodiazepiny to niebezpieczna mieszanka.

Odstawienie benzodiazepin

Jedną z rzeczy, których nie powinieneś nigdy robić, jest odstawienie leku "na zimno". Zamiast tego należy porozmawiać z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarzem, który przepisał lek. Odstawienie benzodiazepin powinno zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza - albo w warunkach ambulatoryjnych, albo szpitalnych.

W przypadku leczenia ambulatoryjnego jest to długie zmniejszanie dawki, które może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W przypadku leczenia szpitalnego, okres odstawienia może trwać nawet dwa tygodnie, ale pacjent znajduje się w środowisku nadzorowanym przez lekarza, gdzie jest regularnie monitorowany. Lekarze zwracają uwagę na bardziej niebezpieczne objawy, takie jak napady drgawkowe, i mogą podawać leki uspokajające, aby pomóc w niepokoju i bezsenności.

W głębi serca, jako lekarz, uważam, że benzodiazepiny odgrywają niewielką rolę. Działają, i to szybko. Ale ich stosowanie musi być ograniczone i tymczasowe: Powinny być przepisywane w krótkim okresie czasu z dokładnym monitorowaniem i obserwacją. Dla większości ludzi istnieją lepsze alternatywy. Zachęcam każdego, kto obecnie zażywa lub rozważa zażycie leku, do przedyskutowania długoterminowych, zdrowych strategii radzenia sobie z lękiem.