single

Jak pomóc komuś z problemem nadużywania substancji?

Nadużywanie substancji lub uzależnienie to poważny problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych ponad 23,5 miliona dorosłych jest uzależnionych od alkoholu lub narkotyków, zgodnie z danymi z National Drug Use and Health Survey z Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA). Co więcej, tylko 10% z tych milionów otrzyma leczenie, którego potrzebują, aby rozpocząć proces zdrowienia.

Jeśli masz ukochaną osobę lub członka rodziny, który jest uzależniony od alkoholu lub narkotyków, wiesz aż za dobrze o bólu i zmartwieniach, które wiążą się z kochaniem kogoś, kto ma problem z nadużywaniem narkotyków lub alkoholu. Chcesz, aby uzyskać pomoc, aby mogli rozpocząć proces powrotu do zdrowia i uzyskać profesjonalne leczenie, którego potrzebują.

Dlaczego Twój bliski może niechętnie korzystać z profesjonalnej pomocy

W większości przypadków, uzyskanie profesjonalnej pomocy dla osoby uzależnionej od alkoholu lub nadużywającej narkotyków jest łatwiejsze do powiedzenia niż zrobienia. Wiele razy ludzie, którzy mają uzależnienie, czy to od alkoholu, czy od innej substancji, żyją w zaprzeczeniu. Nie potrafią przyznać się przed sobą, nie mówiąc już o bliskiej osobie lub członku rodziny, że mają problem i potrzebują pomocy.

Mogą bać się przestać pić lub używać narkotyków i dostać się do profesjonalnego programu leczenia. Kiedy dana osoba uzależniła się od jakiejś substancji, rozważania na temat życia bez niej mogą być bardzo przerażające. Czasami osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak lęk lub depresja, używają alkoholu lub narkotyków jako sposobu na samoleczenie. Myśl o stawieniu czoła życiu, lękom i traumom z przeszłości bez nich jest zbyt trudna do zniesienia. SAMHSA podaje również, że około 7,7 miliona dorosłych Amerykanów cierpi na zaburzenia zdrowia psychicznego i zaburzenia związane z używaniem substancji.

Oprócz tego powodu, wiele osób obawia się, że zostaną źle ocenione, jeśli będą szukać leczenia uzależnienia od alkoholu lub problemów związanych z nadużywaniem narkotyków. Pomimo postępu, jaki dokonał się w zrozumieniu i leczeniu uzależnień, nadal istnieje piętno. Wiele osób uważa, że osoby z problemami uzależnień są słabe lub mają niską moralność. Dodatkowo, osoby, które szukają leczenia w związku z problemem alkoholowym lub narkotykowym mogą być zaniepokojone tym, jak są postrzegane przez osoby w pracy lub szkole. Jeśli mają również współwystępujące zaburzenia zdrowia psychicznego, mogą obawiać się stygmatów związanych z tym, jak również.

Proces zdrowienia i objawy odstawienia

Mogą również pojawić się obawy związane z przechodzeniem przez proces odstawienia i doświadczaniem czasami bardzo nieprzyjemnych objawów odstawienia związanych zarówno z uzależnieniem od alkoholu, jak i narkotyków. Wielokrotnie zdarza się, że ktoś, kto stara się przestać używać alkoholu lub narkotyków na własną rękę, wraca do nałogu w okresie odstawienia z powodu tego, jak trudne są objawy odstawienia. Jest to jeden z powodów, dla których szukanie profesjonalnej pomocy w leczeniu uzależnień w centrum leczenia z programem detoksykacji jest ważne. Nadzorowany medycznie program detoksykacji może sprawić, że osoba będzie mogła bezpiecznie poruszać się po tej trudnej fazie procesu zdrowienia.

Uzależnienie od alkoholu, uzależnienie od narkotyków i programy leczenia

Jeśli uważasz, że Twój bliski lub członek rodziny ma problem z alkoholem lub narkotykami, naturalnie chcesz im pomóc. Znalezienie renomowanego ośrodka leczenia uzależnień i porozmawianie z jego pracownikami jest świetnym początkiem. 

I choć to normalne, że jesteś bardzo skoncentrowany na tym, by zapewnić swojej ukochanej osobie lub członkowi rodziny profesjonalną pomoc, której potrzebują, równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest zadbanie o siebie. Uzależnienie ma wpływ nie tylko na osobę, która ma problem. Często członkowie rodziny i bliscy bardzo cierpią. Znalezienie grup wsparcia lub nawet szukanie opieki specjalisty od zdrowia psychicznego dla siebie może być kluczowe dla własnego dobrego samopoczucia.

Prawda jest taka, że bez względu na to, jak bardzo chcesz, aby twój bliski uzyskał pomoc, tak naprawdę zależy to od niego. Dbanie o siebie, podczas gdy ty robisz, co możesz, jest ważne i nie powinno być pomijane.