single

Narcan: Co robi i jak działa

Narcan to nazwa handlowa leku zatwierdzonego przez FDA - naloksonu. Jest on stosowany w leczeniu zagrażającego życiu przedawkowania opioidów lub podejrzenia przedawkowania opioidów. Nalokson jest antagonistą opioidów. Oznacza to, że działa poprzez wiązanie się z receptorami opioidowymi w celu szybkiego odwrócenia skutków przedawkowania opioidów. Narcan jest zwykle podawany przez osoby udzielające pierwszej pomocy, dobrych Samarytan, przyjaciela lub członka rodziny, gdy ktoś wykazuje objawy przedawkowania opioidów.

Oznaki przedawkowania opioidów

Jednym z kluczy do skutecznego użycia Narcan jest właściwe rozpoznanie oznak przedawkowania opioidów. Oznaki przedawkowania opioidów obejmują:

 • Spowolnione tętno
 • Niskie ciśnienie krwi
 • Nieprzytomność
 • Powolny, płytki oddech lub zatrzymanie oddechu
 • Punktowe źrenice
 • Zamieszanie
 • Bulgoczące dźwięki
 • Niebieskie usta, skóra lub paznokcie
 • Wymioty i inne

Ponieważ efekty Narcan są krótkotrwałe, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej natychmiast po podaniu Narcan.

Jak podaje się Narcan?

Narcan może być podawany domięśniowo, dożylnie lub wstrzyknięcie podskórne, lub przez rozpylenie donosowe. Narcan to nazwa sprayu donosowego z naloksonem. Często zaleca się, aby Narcan intranasal lub autowstrzykiwacz (podobny do epi-pena), były trzymane pod ręką przez opiekunów dla pacjentów przyjmujących opioidy na receptę, takie jak fentanyl, metadon, oksykodon lub oksykontin, a także przez przyjaciół i rodzinę osób osób cierpiących na uzależnienie od opioidów.

Co robi Narcan Spray?

Narcan spray do nosa odwraca skutki przedawkowania opioidów po podaniu jednej lub kilku dawek. Lek jest dostarczany w kanistrze zawierającym pojedynczą dawkę naloksonu. Pracownik służby zdrowia lub farmaceuta powinien wyjaśnić, jak należy podawać Narcan w sprayu. Generalnie, jedna dawka jest podawana co dwie do trzech minut, na przemian do do nosa, aż osoba zacznie reagować lub przybędzie pogotowie ratunkowe. Zadzwoń na 911 jak tylko zostanie podana pierwsza dawka Narcanu, i pozostań z osobą do czasu przybycia pomocy medycznej, nawet jeśli osoba zacznie reaguje.

Jak długo działa Narcan?

Efekty działania Narcan mogą trwać od 30 do 90 minut. Ponieważ jest to krótki okres czasu, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej natychmiast po podaniu Narcanu. Pacjent może przestać oddychać po tym jak lek przestanie działać, jeśli opioidy nadal są w jego organizmie. systemie.

Jakie są skutki uboczne Narcan?

Poważne skutki uboczne są rzadkie, ale mogą obejmować reakcje alergiczne reakcje alergiczne, takie jak obrzęk twarzy, warg i języka lub pokrzywka. Ponieważ Narcan blokuje działanie opioidów w organizmie, skutki uboczne mogą również obejmować objawy odstawienia opioidów, takie jak:

 • Niespokojność lub drażliwość
 • Gorączka lub dreszcze
 • Ból brzucha, biegunka lub nudności
 • Bóle ciała
 • Zawroty głowy lub osłabienie
 • Ból brzucha
 • Nudności i wiele innych.

Co Narcan robi dla trzeźwej osoby?

Według National Institute on Drug Abuse (NIDA), nalokson nie zaszkodzi osobie, która nie spożyła opioidów, więc jeśli podejrzewasz przedawkowanie opioidów, nie wahaj się podać Narcan.

Czy Narcan działa w przypadku przedawkowania alkoholu lub leków nieopioidowych?

Nie, jako antagonista, Narcan działa tylko w celu odwrócenia leków na bazie opiatów. Narcan i nalokson działają tylko w przypadku przedawkowania opioidów i nie działają w przypadku przedawkowania alkoholu lub innych rodzajów narkotyków poza opioidami. innych rodzajów leków poza opioidami. Narcan nie zaszkodzi osobie, która przedawkowała inny rodzaj narkotyku, ale też nie pomoże jej. Dlatego ważne jest, aby natychmiast zadzwonić pod numer 911, jeśli podejrzewasz jakikolwiek rodzaj przedawkowania.

Fentanyl i przedawkowanie opioidów

Rozpowszechnienie narkotyków nasyconych fentanylem takich jak kokaina i metamfetamina, jest szczególnie niepokojące dla ekspertów. Wiele przedawkowań opioidów występuje u osób, które nie są świadome, że że spożyły fentanyl. Narcan może zapobiec śmierci z powodu przedawkowania opioidów w w takich sytuacjach.

Pojawiły się liczne doniesienia o osobach udzielających pierwszej pomocy, które, po kontakcie z opioidami lub fentanylem, doświadczyli objawy przedawkowania opioidów i wymagali podania Narcanu. Chociaż możliwe jest, że przedłużona ekspozycja wtórna może wywołać pewne skutki, dowody sugerują, że dowody wskazują, że podstawowe środki ostrożności, które są już stosowane w celu ochrony osób (np. rękawice nitrylowe) są wystarczające, aby zapewnić ochronę.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o Narcan i Naloxone?

Jeśli Tobie lub bliskiej osobie przepisano duże dawki opioidów, lub jeśli cierpisz na zaburzenia związane z używaniem opioidów, noszenie przy sobie Narcan może uratować Ci życie. W rzeczywistości, badania krajowe wykazały że liczba zgonów z powodu przedawkowania znacznie spada w stanach, w których wprowadzono prawo dostępu do naloksonu w których wprowadzono prawo dostępu do naloksonu. Każdy może mieć przy sobie Narcan i jest on dostępny w większości stanów bez recepty. Dowiedz się, gdzie gdzie można dostać Narcan lub nalokson tutaj.

Narcan jest cennym lekiem w zapobieganiu śmierci z powodu przedawkowania opioidów. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem od opioidów skontaktuj się z Caron, aby dowiedzieć się o naszych kompleksowych programach leczenia.