single

Radzenie sobie z wakacyjnym stresem poszczepiennym

Kiedy rozpoczynamy nasz pierwszy poszczepienny sezon świąteczny, koncepcja szczęśliwych świąt wiąże się z dużymi oczekiwaniami, zarówno od nas samych, jak i od innych. Mamy rozpaczliwą nadzieję, że wszystko będzie tak, jak przed pandemią, ponieważ wielu z nas spotyka się z dalszą rodziną i przyjaciółmi, z którymi nie świętowaliśmy od prawie dwóch lat. Przed pandemią pisaliśmy o radzeniu sobie z presją idealizowania świąt rodzinnych, szczególnie dla tych rodzin, które dotknięte są zaburzeniami związanymi z używaniem substancji. W tym roku, ważniejsze niż kiedykolwiek jest zaplanowanie sposobu radzenia sobie ze stresem świątecznym i opracowanie strategii samoopieki.

Sprowadza się to do zarządzania naszymi oczekiwaniami, przyjmowania elastyczności, ustalania granic i bycia przygotowanym. Oto kilka sposobów, które mogą okazać się pomocne.

Przyjmij zmiany

Pomyśl, jak bardzo zmieniłaś się w ciągu ostatniego półtora roku. Twoi przyjaciele i rodzina przeszli przez podobne wyzwania i być może nie odgrywają już tych samych ról lub nie są w zgodzie z Twoimi oczekiwaniami. Dynamika wydarzeń mogła się zmienić i większość z nas wyszła z wprawy, jeśli chodzi o odwiedziny u dalszej rodziny.

Zaplanuj rutynę dbania o siebie

Biorąc pod uwagę scenariusz, o którym właśnie wspomniałam, ważne jest, abyś zaplanował, jak będzie wyglądała Twoja samoopieka. Możesz rozważyć skrócenie wizyt, jeśli to pomoże zachować równowagę emocjonalną, lub wcześniejsze udanie się do pokoju gościnnego lub hotelu, aby mieć czas na odreagowanie. Wciąż wychodzimy z przedłużonego okresu hiperwersji, więc ważne jest, aby nadać priorytety swoim potrzebom, aby uniknąć bezradnej wściekłości lub postawienia się w sytuacji, w której będziesz podatny na niezdrowe zachowania.

Przekazuj swoje oczekiwania

Wydaje się, że ludzie komunikują swoje potrzeby bardziej efektywnie w innych porach roku, ale jakoś święta dodają dodatkowy poziom intensywności i presji do spotkań rodzinnych, co utrudnia komunikację. Nikt z nas nie czyta w myślach, a jednak często oczekujemy, że ludzie będą intuicyjnie znali nasze potrzeby i oczekiwania. To nieuczciwe wobec naszych przyjaciół i rodziny, aby trzymać ich do naszych niewypowiedzianych oczekiwań, i, prawdę mówiąc, jesteśmy również nieuczciwi wobec siebie, ponieważ ustawia nas na rozczarowanie i przytłoczenie. W porządku jest być konkretnym i powiedzieć, że być może będziesz musiał wyjść trochę wcześniej lub odejść na godzinę, aby odebrać telefon od przyjaciela.

Ustalanie granic

Wyznaczanie granic to okazja, by bronić siebie i dbać o siebie. Granice tworzą bezpieczną przestrzeń - emocjonalnie, poznawczo i fizycznie - i dają ludziom możliwość dokonywania zdrowych wyborów. Wiele osób myśli o granicach jako o granicach fizycznych lub czasowych: nie idę na to wydarzenie, nie chcę jechać cztery godziny do cioci Jean na to przyjęcie świąteczne, czy muszę być w łóżku przed 23:00.

W rzeczywistości równie ważne są granice emocjonalne - czy to w przypadku tematów i rozmów, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, czy też ludzi, którzy mają tendencję do wyzwalania nas. Istnieją również granice poznawcze, gdzie rozpoznajemy pewne wzorce w naszym własnym myśleniu, które nie służą nam dobrze. Zanim wybierzesz się na jakieś wydarzenie, przygotuj w myślach listę tematów, które są poza dyskusją - coś, o czym nie chcesz rozmawiać. Zaplanuj swoją reakcję z wyprzedzeniem. Na przykład, jeśli ktoś powie: "Słyszałem, że w zeszłym roku poszedłeś na odwyk", możesz odpowiedzieć: "Tak, przechodziłem trudny okres, a teraz biorę odpowiedzialność za swoje życie".

Prawda jest taka, że nie ma reguły, która mówi, że musimy stawiać się w sytuacji, która nie jest dla nas dobra, a okres wakacyjny nie jest wyjątkiem. Praktykowanie samoopieki oznacza, że mamy prawo - a nawet obowiązek - rozważyć, czy udział w pewnych działaniach przyniesie nam radość, czy też pozostawi nas emocjonalnie wyczerpanymi. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz tego robić sam. Wykorzystaj swój system wsparcia i zawczasu ustal, kto może cię podnieść na duchu, kiedy jesteś zdołowany, dać dobrą informację zwrotną, kiedy utkniesz w martwym punkcie lub po prostu zaoferować towarzystwo, kiedy go potrzebujesz.

Bądź świadomy problematycznych zachowań

To może być pierwszy raz od jakiegoś czasu, kiedy zobaczysz członków dalszej rodziny osobiście. Być może utrzymywaliście kontakt poprzez Zoom lub inne narzędzia cyfrowe, ale są pewne granice tego, co można zobaczyć wirtualnie. U kogoś, kogo kochasz, mogły pojawić się zaburzenia związane z używaniem substancji lub nastąpił nawrót choroby.

Znaki ostrzegawcze mogą obejmować:

  • Brak higieny
  • przekrwione oczy
  • Spóźnianie się i sprawianie wrażenia oderwania od rzeczywistości
  • Częste korzystanie z toalety
  • Bycie wycofanym, kiedy zazwyczaj jest się rozmownym, lub odwrotnie
  • Skupienie się na alkoholu z pominięciem wszystkich innych kwestii
  • Rozczarowanie lub złość, gdy alkohol nie jest podawany.

Współczucie dla osób zmagających się z problemem

Jeśli uważasz, że przyjaciel lub członek rodziny zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, ważne jest, aby wcześniej ustalić odpowiednie zachowanie jako granicę. Poinformuj ich, że w czasie świąt nie podajesz alkoholu i że Twój dom jest bezpieczną przestrzenią.

Jeśli zdecydują się nie przyjść, bo nie mogą pić lub używać narkotyków, albo przyjdą i zostaną wyproszeni z powodu problematycznego zachowania, ważne jest, aby przeprowadzić dalszą rozmowę. Zachęcam cię, abyś nie zawstydzał ani nie obwiniał, ale dał bliskiej osobie znać, jak bardzo ci na niej zależy i zapytał, jak możesz ją wesprzeć.

Ogólnie rzecz biorąc, zachęcam do stawiania powrotu do zdrowia na pierwszym miejscu, świętowania w sposób, który podkreśla pozytywne radzenie sobie z chorobą i znajdowania czasu dla siebie i na zwykłe radości życia. Życzę Wam wszystkim szczęśliwego i zdrowego okresu świątecznego.