single

Samoopieka to coś więcej niż "Me Time"

Mamy są wypalone i żadna ilość "czasu dla siebie" tego nie naprawi. Tak bardzo jak my wszyscy potrzebujemy czasu dla siebie, aby się odstresować, to zapewnia tylko tymczasową ulgę. Tak, pandemia jest częścią równania, ale istnieje wyzwanie kulturowe, które wyprzedza COVID-19 i wymaga ważnej zmiany w naszym podejściu do samoopieki.

Niestety, społeczeństwo stworzyło mit "idealnej mamy", takiej, która powinna być w stanie "zrobić wszystko". Czujemy się winne, jeśli nie jesteśmy w stanie sprostać temu ideałowi. Prawda jest taka, że nikt nie jest idealny, a zrobienie wszystkiego jest niemożliwe. W rezultacie presja, jaką na siebie wywieramy, może być przytłaczająca i doprowadzić nas na skraj wytrzymałości.

Zbyt długo opieka nad sobą była przedstawiana jako "rozpieszczanie". Ale jak masaż może być relaksujący, jeśli spędzamy nasz czas na stole stresując się o 18 innych rzeczach, które moglibyśmy robić? Proponuję, abyśmy zamiast tego napędzanego przez wydarzenia modelu dbania o siebie, skupili się na praktykowaniu codziennych interwencji, które mogą poprawić nasze samopoczucie. Oto kilka sposobów, aby zacząć:

Zmieniaj codziennie swoje priorytety: Priorytety się zmieniają - dzień po dniu, tydzień po tygodniu lub miesiąc po miesiącu. Czasami moim priorytetem może być zwrócenie uwagi na to, co robi moje dziecko na treningu piłki nożnej, więc odkładam telefon i uważnie obserwuję. Innym razem, może wystarczyć po prostu fizyczna obecność na treningu, pozwalająca mi wykorzystać ten czas na spacer szybkim krokiem wokół boiska, aby uzyskać ćwiczenia, co może być dla mnie kolejnym priorytetem. Ważne jest, aby pozwolić sobie na elastyczność, aby wiedzieć, że to jest w porządku, aby przegapić trening piłki nożnej, ponieważ tego dnia musiałem zająć się czymś innym. Często postrzegamy nasze różne priorytety jako konkurencyjne wobec siebie - i będą chwile, kiedy są - ale, przeważnie, kiedy akceptujemy, że te działania i priorytety mogą współistnieć, znajdujemy je wszystkie łatwiejsze do osiągnięcia. Możemy to zrobić, pozwalając sobie na przestrzeń i łaskę bycia człowiekiem i przestać gonić za perfekcją.

Naucz się delegować, a następnie odpuszczać: Może również zrobić ogromną różnicę, aby delegować zadanie, a następnie zaakceptować, jak twój system wsparcia pomaga w zarządzaniu nim. Na przykład, często pakuję obiady moich dzieci noc wcześniej, aby zmniejszyć mój poranny stres, ale mój partner woli robić to rano. Naprawdę nie muszę kontrolować, jak i kiedy mój partner robi obiady. Zarządzanie moimi oczekiwaniami umożliwia innym ludziom przestrzeń do wzięcia odpowiedzialności i wspierania mnie. Mogą lub nie zrobić to w ten sam sposób, ale to nie ma znaczenia, jeśli wynik jest nadal taki sam.

Zamień samoopiekę na opiekę nad duszą: W głębi duszy, kiedy ludzie mówią o opiece nad sobą, wierzę, że szukają sposobu na znalezienie zadowolenia podczas wzlotów i upadków życia. Ale zadowolenia nie znajdziemy w takich powierzchownych rzeczach jak pedicure czy kąpiel z bąbelkami. Nie jest też możliwe, aby zawsze czuć się zadowolonym z naszego życia - wzloty i upadki są nieuniknione. Zamiast tego, myślę, że ważne jest, aby zainwestować w konsekwentne praktyki, które pomogą nam znaleźć sens i inspirację w naszym codziennym życiu. Proste czynności, takie jak medytacja, pisanie dziennika (nawet kilka słów dziennie), chodzenie na nabożeństwa, słuchanie motywacyjnego podcastu/książki, pisanie listy wdzięczności lub po prostu znajdowanie rzeczy, które sprawiają, że się śmiejesz. Najważniejsze jest, aby dotrzeć do tej głębszej warstwy tego, czego naprawdę potrzebujesz, głęboko w twojej duszy, głęboko w twoim sercu.

Rozwijaj umiejętności radzenia sobie, zanim będziesz ich potrzebować: Ważne jest, aby regularnie praktykować zdrowe umiejętności radzenia sobie i tolerancji na stres, zwłaszcza gdy nie jesteśmy w niebezpieczeństwie. Jeśli będziemy czekać do momentu kryzysu, będzie już za późno. Sposób, w jaki nasz mózg jest skonstruowany, sprawia, że kiedy jesteśmy niespokojni, mamy pewne zachowania, które pojawiają się niemal automatycznie. Takie reakcje są również zazwyczaj niezdrowymi zachowaniami, których później żałujemy, jak np. przejadanie się czy nadmierne picie. Aby zmienić naszą zakorzenioną reakcję na stres, musimy ćwiczyć nasze umiejętności tolerancji stresu dużo wcześniej, tak aby stały się one drugą naturą.

Każdy człowiek doświadcza stresu w inny sposób. Niektórzy odczuwają go w ciele, podczas gdy inni doświadczają zmienionych wzorców myślenia lub zachowania. Regularne ćwiczenie umiejętności radzenia sobie ze stresem może być tak proste, jak zmiana postawy ciała, ćwiczenia oddechowe lub medytacja mindfulness. To wszystko są skuteczne sposoby na pozostanie w chwili obecnej i przekierowanie zniekształconego myślenia. Możesz również stworzyć playlistę inspirujących piosenek lub podcastów albo ustawić czat tekstowy z najbliższymi przyjaciółmi lub rodziną, dzięki czemu będzie on na wyciągnięcie ręki, gdy będziesz potrzebować świadomości, że to też minie.

Połączenie może pomóc Ci rozkwitnąć: Chęć zmiany w celu wspierania bardziej zrównoważonego i zdrowszego stylu życia zaczyna się od spojrzenia do wewnątrz. Ale żeby to było skuteczne, musimy mieć perspektywę poza sobą. Możemy uzyskać to połączenie od natury, duchowości, romantycznych partnerów, rodziców, dzieci, współpracowników, przyjaciół, a nawet działalności charytatywnej. Może się to odbywać na różne sposoby i przez różny czas. Niezależnie od tego, czy jest to rozmowa telefoniczna, SMS, spacer, wyjazd na weekend, czy po prostu siedzenie w trawie przez trzy minuty i oddychanie samemu - chodzi o to, że nie musi to być przepisane. Może być elastyczny w zależności od Twoich potrzeb i przepustowości w danym momencie.

Ogólnie rzecz biorąc, pamiętaj, aby nie spieszyć się i realistycznie myśleć o tym, co możesz zrobić dla siebie - na co dzień, co tydzień, co miesiąc - co pomoże ci poczuć, że jesteś w kontakcie z tym, co najważniejsze. Jeśli jednak okaże się, że czujesz się zepchnięty na margines, zachęcam Cię do poproszenia o pomoc. Nie jesteś sam, a odpowiednie wsparcie może pomóc ci stworzyć strategię odnowienia nadziei i nadania sensu twojemu życiu.