single

Uczyń Mindfulness przyjemną częścią swojego zapracowanego życia

Praktykowanie mindfulness jest dobre dla umysłu, ciała i ducha. W rzeczywistości nauka sugeruje, że techniki mindfulness mogą zmniejszyć stres i promować ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. Mindfulness to praktyka bycia obecnym w danej chwili bez rozproszenia czy osądzania. Możemy być świadomi naszych uczuć i myśli, bez utknięcia w nich.

Chodzi o to, że jeśli nauczymy się żyć bardziej świadomie, nie będziemy zakładnikami niekończącego się strumienia myśli. Możemy nauczyć się zauważać to, co dzieje się w naszym umyśle i pozwolić temu odejść bez reagowania. Jest to niezwykle pomocne dla tych z nas, którzy zmagają się z natrętnymi wzorcami myślenia, stresem i trudnymi okolicznościami. Ale może się to wydawać, że mamy do czynienia z sytuacją typu catch-22. Nasze życie wydaje się już tak zajęte i stresujące, że możemy czuć, że nie możemy znaleźć czasu na medytację i mindfulness. Zachęcam Cię jednak do wypróbowania tych prostych sposobów na wprowadzenie praktyki mindfulness do swojego codziennego życia.

Praktyki mindfulness przyjmują wiele form

Ważne jest, aby zauważyć, że praktyki mindfulness mają szerszy zakres form niż wiele osób zdaje sobie sprawę. Mindfulness nie wymaga wygospodarowania godziny na jogę w studio. Może być tak prosta, jak zatrzymanie się na chwilę, wzięcie głębokiego oddechu i poczucie swojego ciała w odniesieniu do przestrzeni, w której się znajdujesz.

Uczyń mindfulness częścią tego, co już robisz

W krajobrazie Twojego codziennego życia istnieją żyzne możliwości, które mogą nadawać się do skupienia uwagi, świadomości oddechu i celowego poczucia odosobnienia, wytchnienia i refleksji. Może się okazać, że wprowadzenie mindfulness do swojego życia wymaga jedynie prostej reinterpretacji lub lekkiej modyfikacji swojego dnia.

Dwie potencjalne możliwości wzmocnienia mindfulness to działania wokół zdrowia i dobrego samopoczucia oraz działania wokół duchowości lub wiary. Czas na ćwiczenia, czas na odreagowanie przed snem czy inne czynności związane z "przestojem" mogą z łatwością zawierać kilka minut poświęconych na praktyki mindfulness. To samo dotyczy praktyk religijnych, które od dawna zawierają chwile refleksji i medytacji.

Spraw, by mindfulness było przyjemne

Jeśli nie czerpiesz przyjemności z praktyki mindfulness, prawdopodobnie nie będziesz jej podtrzymywać. Mindfulness nie powinien być obowiązkiem do skreślenia z listy, ale chwilą spokoju i relaksu, na którą z niecierpliwością czekamy. W Caron zachęcamy ludzi do dostosowania swoich praktyk mindfulness w taki sposób, aby czuli się zachęceni do czerpania z nich przyjemności, podtrzymywania, odnawiania i pogłębiania.

Powtarzaj regularnie

Kluczowym słowem jest tu praktyka. Jak każda wyuczona dyscyplina, mindfulness musi być praktykowana regularnie, a dojście do wprawy wymaga czasu. Im więcej praktykujesz, tym lepszy się stajesz, a nawet ci, którzy są ekspertami, muszą utrzymać swoją praktykę.

W badaniach nad mózgiem jest takie powiedzenie: "to, co się pali razem, przewodzi razem". Im częściej coś robisz, tym bardziej mózg tworzy ścieżki, które wzmacniają to zachowanie. Celem w regularnym praktykowaniu mindfulness jest to, aby stała się ona automatyczną reakcją na stresującą sytuację.

Znajdź czas, który Ci odpowiada

Tradycje odzyskiwania podkreślają, że należy poświęcić czas na refleksję na początku i na końcu dnia, i jest w tym pewna mądrość. Początek dnia projektuje do przodu, podczas gdy koniec dnia jest przeglądem. Ale każdy z nas ma swój własny rytm dobowy, więc wybierz czas, który działa najlepiej dla ciebie, coś, co stanie się częścią twojej rutyny. Dla mnie, wprowadziłam praktykę mindfulness do mojej porannej rutyny, tak jak mycie zębów. Jest to trochę samomanipulacji, ale działa dla mnie.

Jako przykład tego, jak to może działać, nawet w przypadku najbardziej zapracowanych ludzi, wyobraź sobie lekarza pracującego przez długie godziny w warunkach wysokiego ciśnienia. Dzień tego lekarza jest tak wymagający, że nie lubi nawet czekać na windę, preferując schody między piętrami. Tak zajęta, jak ona, klatka schodowa stanowi okazję do praktyki micro-mindfulness, do wprowadzenia świadomości oddechu podczas wchodzenia po schodach lub do zatrzymania się na chwilę, aby oczyścić głowę i ponownie skoncentrować się, zanim otworzy drzwi, aby opuścić schody. Ta drobna mikro praktyka nie wymaga więcej czasu w jej dniu, ale ustanawia wzór mindfulness.

Kiedy przedstawiam ludziom ideę dodawania mikropraktyk do przebiegu normalnego dnia, często dostaję pytanie, czy spacer z psem można uznać za praktykę mindfulness. Moja odpowiedź brzmi: to zależy od tego, jak podchodzisz do tego doświadczenia. Jeśli twoje myśli skupiają się na liście zakupów, spotkaniach i kolejnych pozycjach na liście rzeczy do zrobienia, to nie jest to mindfulness. Jeśli jednak jesteś w pełni w tej chwili, z umysłem w pełni skupionym na swoich krokach, oddechu, dźwięku powietrza i psie idącym obok ciebie, to myślę, że postrzeganie twojego spaceru z psem jako praktyki mindfulness jest jak najbardziej uzasadnione. Wiele tradycji mądrościowych uczy nas, że ciało i ruch są integralną częścią mindfulness. Pomyśl o jodze, Tai Chi, czy nawet tańcach sufickich. Dlaczego nie spacer z psem?

Ostatnio zainteresowałem się staromodnymi sposobami męskiego golenia. Kupiłem miseczkę do golenia, pędzel do golenia i staromodną "bezpieczną maszynkę", która wcale nie jest zbyt bezpieczna. Powiedziano mi, że tak będzie lepiej dla mojej skóry twarzy, ale stało się tak, że pielęgnacja zmieniła się z przykrego obowiązku w coś w rodzaju praktyki kontemplacyjnej. Może to być czynność, o której ludzie nie myśleli jako o praktyce mindfulness, ale z mojego punktu widzenia, jeśli skrobiesz bardzo ostrym narzędziem po twarzy, robienie tego z rozmysłem jest bardzo dobrym pomysłem.

Chodzi mi o to, że istnieje wiele różnych sposobów na wprowadzenie mindfulness do naszego codziennego życia. Istnieje wiele opcji do wyboru w ramach tradycji mądrości, współczesnych praktyk wellness, a nawet formalnych szkoleń mindfulness. Niestety, wielu osobom nie udało się przekonać, że mogą zbadać ten szeroki krajobraz i dostosować swoje praktyki mindfulness do czegoś, co może stanowić znaczące ulepszenie ich codziennego życia.

Mindfulness w procesie zdrowienia

Mindfulness jest tak cenna jako środek redukujący stres, że Caron czyni ją integralną częścią naszego leczenia zaburzeń psychicznych i uzależnień, które często są wywoływane przez stres. Włączenie praktyk mindfulness w codzienne życie pomaga ludziom przechwycić doświadczenie głodu, zanim spowoduje ono sięgnięcie po napój lub inne substancje. Poczucie bezsilności wobec takich zachcianek może być prawdziwym problemem dla osób w trakcie zdrowienia. Praktyki mindfulness nie tylko zmniejszają lęk i pomagają osobom cierpiącym na depresję, ale także pomagają ludziom rozwinąć coś, co nazywa się "umysłem obserwatora", gdzie mogą nabrać pewnego dystansu do chęci użycia i praktykować techniki mindfulness, aby pozwolić tej chęci minąć.

Świat, w którym żyjemy, może czasami wydawać się przytłaczający ze względu na technologię dostępną na wyciągnięcie ręki i wydarzenia rozgrywające się wokół nas. Ważne jest, aby mieć strategie wsparcia w miejscu, aby utrzymać swoje zdrowie psychiczne w ryzach. Jeśli jeszcze nie próbowałeś mindfulness, gorąco zachęcam do dania mu szansy.

Ci, którzy szukają zasobów, które pomogą im zacząć, mogą chcieć zbadać jedną lub więcej z poniższych dróg:

  • Jak na ironię, nasze inteligentne urządzenia oferują aplikacje, które są niezmiernie pomocne w dostarczaniu bibliotek mindfulness i innych zasobów kontemplacyjnych - główne z nich to Insight Timer, Headspace i Calm.
  • Twoja tradycja religijna, jeśli ją wyznajesz, prawdopodobnie ma jakąś formę praktyki kontemplacyjnej - zapytaj swojego księdza, pastora lub rabina, albo skorzystaj z Internetu, by przeszukać biblioteki zasobów formalnych danej tradycji.
  • Rozważ skorzystanie z wielu organizacji zajmujących się jogą, wellness i innymi holistycznymi usługami, które pojawiły się praktycznie w każdej społeczności w naszym kraju - weź udział w zajęciach, dołącz do grupy lub umów się na sesję.

Co najważniejsze, ciesz się podróżą! Życzymy Ci wszystkiego najlepszego w odkrywaniu i rozwijaniu się.