single

Wskazówki dotyczące podróżowania w celu wsparcia powrotu do zdrowia

Świat wciąż się otwiera i powracają wakacyjne podróże. Jednak dla osób w trakcie odwyku, wakacje mogą być stresujące i stwarzać potencjalnie niebezpieczne sytuacje, ponieważ są one konfrontowane z pokusami lub wyzwalaczami, które mogą sprawić, że będą podatne na potencjalny nawrót choroby. Skontaktowaliśmy się z ekspertami klinicznymi i absolwentami Caron, aby uzyskać ich spostrzeżenia na temat tego, jak radzić sobie z powrotem do zdrowia podczas wakacji. W rezultacie otrzymaliśmy praktyczne wskazówki dotyczące zdrowego spędzania wakacji.

1. Planuj z wyprzedzeniem.

 • Zacznij od krótkich wakacji: Jeden z absolwentów podzielił się, że pierwsze podróże, które odbył w czasie odwyku, były krótkimi, weekendowymi wypadami. Kiedy poczuł się już pewnie, bezpiecznie zarządzając swoim powrotem do zdrowia z dala od domu, zaczął wyjeżdżać na dłuższe okresy czasu.
 • Szukaj zdrowych miejsc: Nie zawsze jest możliwe, aby wybrać miejsce na wakacje, jeśli bierzesz udział w dużym zgromadzeniu. Jeśli jednak możesz wybrać miejsce docelowe, wybierz takie, w którym kładzie się nacisk na odnowę biologiczną. Na przykład, wiele hoteli oferuje usługi spa, które koncentrują się na zdrowym podejściu do relaksu. Dzisiejsze aplikacje ułatwiają także wynajęcie domu wakacyjnego, co może być bezpieczniejszą opcją wspomagającą powrót do zdrowia niż kurort all-inclusive.
 • Poszukaj lokalnego wsparcia: Zanim wyjedziesz, dowiedz się, jakie spotkania są dostępne i kiedy. Jedna z wychowanek powiedziała, że stworzyła drugą grupę domową w okolicy, gdzie mieszka rodzina jej córki. Inna absolwentka powiedziała, że pocieszające było uczestniczenie w spotkaniach podczas rejsów wycieczkowych lub w innych miejscach, gdzie rówieśnicy w trakcie zdrowienia mogli nawiązywać kontakty i wspierać się nawzajem. W wielu przypadkach możesz zadzwonić z wyprzedzeniem, aby poinformować grupę 12 kroków, że planujesz wziąć udział w spotkaniu i będziesz miał osobę, która ułatwi ci udział.
 • Usuń przeszkody z wyprzedzeniem: Jeden z absolwentów dzwoni do hoteli i prosi o usunięcie minibaru. Możesz również poprosić konsjerża o polecenie ciekawych zajęć, które nie są związane z alkoholem.
 • Spisz swoje strategie radzenia sobie z problemami: Przed wyjazdem zrób listę zdrowych umiejętności radzenia sobie i strategii, do których możesz mieć dostęp w razie potrzeby, i miej ją zawsze przy sobie. W stresującym momencie może być trudno myśleć o strategiach, więc mając ją przy sobie, masz kilka opcji na wszelki wypadek.

2. Dbaj o siebie podczas podróży.

 • Upewnij się, że nie jesteś zbyt głodny, zły, samotny lub zmęczony: Wszystkie te uczucia są uważane za wyzwalacze nawrotów. Aby zapobiec niezdrowym zachowaniom, priorytetowo traktuj sen, miej przy sobie zdrowe przekąski i zwracaj uwagę na swój nastrój. Jeśli na przykład czujesz się rozdrażniony, być może będziesz musiał wymówić się od spotkania, aby odpocząć, pójść na spacer lub zadzwonić do zaufanej osoby.
 • Odwróć uwagę od siebie: Przynieś własne filmy do oglądania lub książki do czytania. Zanurzenie się we wciągającej treści może pomóc Ci uniknąć rozproszenia uwagi przez bary - które są obecnie powszechne na lotniskach, a nawet w samolotach.
 • Poproś o pomoc. Jeśli zmagasz się z problemami, możesz udać się do kasy biletowej lub konsjerża i poprosić o przyjaciela Billa W. - w wielu miejscach na wakacjach, w tym na lotniskach, jest ktoś, kto jest w stanie wrócić do zdrowia i udzielić wsparcia.
 • Skorzystaj z technologii: Pobierz inspirujące książki, muzykę, aplikacje do medytacji i podcasty, które będą kojące i mogą przekierować cię, jeśli czujesz się wyzwolony.
 • Odpowiedzialność za siebie: Jeśli nie podróżujesz z przyjacielem na odwyku, upewnij się, że poinformujesz sponsora lub inną osobę wspierającą o tym, gdzie będziesz i potwierdzisz, że będą oni dostępni, aby sprawdzić, co u Ciebie słychać podczas podróży i po powrocie do domu.

3. Bezpieczne kontakty towarzyskie.

 • Praktykuj przede wszystkim bezpieczeństwo: możesz odmówić wykonania jakiejś czynności, jeśli czujesz, że będzie ona niebezpieczna emocjonalnie. Najważniejsze jest to, że Twój powrót do zdrowia musi być zawsze priorytetem.
 • Opracuj strategię radzenia sobie z kolacjami i imprezami: Jeśli bierzesz udział w jakiejś uroczystości, np. weselu lub bar micwie, możesz odwrócić swój kieliszek do wina, aby kelnerzy wiedzieli, że nie należy go napełniać. Miej przy sobie szklankę wody gazowanej, aby ludzie nie proponowali Ci drinków. Zawsze miej plan wyjścia - w tym spotkanie, w którym możesz wziąć udział po imprezie lub osobę, do której możesz zadzwonić.
 • Podziel się opieką i innymi obowiązkami: Nieustanne rodzicielstwo, opieka nad starzejącym się krewnym, gotowanie lub sprzątanie podczas wyjazdu może być wyczerpujące i odciągać uwagę od celu wakacji. Jeśli wybierasz się z grupą, omówcie wcześniej strategie, abyście nie musieli dźwigać tego ciężaru. Wiele miejsc oferuje również usługi opiekuńcze, które zapewniają bardzo potrzebną równowagę i możliwość utrzymania opieki nad sobą w centrum uwagi.

Istnieje wiele sposobów, aby uzyskać wsparcie podczas pobytu poza domem, aby utrzymać swój powrót do zdrowia. Dobrą wiadomością jest to, że wielu absolwentów mówi, że po powrocie do zdrowia cieszą ich rodzinne wakacje lub nowe doświadczenia, ponieważ są wtedy naprawdę obecni i potrafią docenić wszystko.