single

Za liczbami: Picie w nadmiernych ilościach wśród nastolatków jest o połowę mniejsze niż w 1998 r. Nadszedł czas, by zwiększyć wysiłki prewencyjne

Coroczne badanie Monitoring the Future pokazuje, że w ciągu ostatnich 20 lat drastycznie spadła liczba osób pijących w nadmiernych ilościach wśród dwunastoklasistów. W 1998 roku 35% nastolatków przyznało, że pije w nadmiernych ilościach. Od tego szczytowego poziomu wskaźnik upijania się nastolatków stale spadał, zmniejszając się prawie o połowę do 16,6% w 2017 roku. Coroczne badania wśród uczniów klas 8-12, prowadzone przez National Institute for Drug Abuse (NIDA) i University of Michigan, dowodzą, że profilaktyka przynosi efekty.

Czy teraz rodzice mogą odetchnąć z ulgą i mniej martwić się o picie alkoholu przez nastolatków? Jednym słowem - nie.

Zmiana norm społecznych zajmuje dużo czasu. Spożywanie alkoholu przez młodzież było uważane za "nic wielkiego", gdy w 1980 roku, wraz z założeniem organizacji Mothers Against Drunk Driving (MADD), rozpoczęto na poważnie działania prewencyjne. MADD zapoczątkowała ogólnokrajowy ruch mający na celu utrzymanie pijanych kierowców z dala od ulic i edukowanie nastolatków na temat niebezpieczeństw związanych z piciem alkoholu. W 1981 r. w jej ślady poszli Studenci Przeciwko Pijanym Kierowcom (Students Against Drunk Driving), bezpośrednio angażując uczniów w całym kraju. Powstały kolejne organizacje, takie jak DARE i Partnership For Drug Free Kids, a te wspólne wysiłki, mające na celu edukację młodzieży i ich rodziców na temat zagrożeń wynikających z wczesnego używania narkotyków i alkoholu, znacznie ograniczyły używanie substancji psychoaktywnych przez nastolatków.

Jednak w latach 90-tych, po wygaśnięciu początkowego entuzjazmu opinii publicznej, nastąpił astronomiczny wzrost spożycia alkoholu wśród nastolatków. W odpowiedzi na to agencje rządowe i niezależne organizacje pozarządowe zalały fale radiowe reklamami. Do szkół wkroczyły programy takie jak Program Pomocy Uczniom Caron, dzięki którym problem nadużywania substancji psychoaktywnych powrócił na pierwszy plan. Istnieje bezpośredni związek między tymi działaniami prewencyjnymi a aktualnymi danymi statystycznymi podanymi przez organizację Monitoring the Future. Większość dwunastoklasistów objętych badaniem w 2017 roku urodziła się pod koniec lat 90. lub w ich okolicach, a więc jest to pierwsze pokolenie, które dorastało w epoce zapobiegania szkodliwemu i niebezpiecznemu piciu alkoholu. Profilaktyka działa.

Mimo tych wszystkich sukcesów nie możemy bagatelizować faktu, że picie alkoholu przez nastolatków jest nadal poważnym problemem. W Caron nie tylko leczymy nastolatków i młodych dorosłych, dla których alkohol jest jednym z podstawowych środków odurzających, ale wiemy też, że większość naszych pacjentów rozpoczęła swoją przygodę z używkami od picia alkoholu w młodym wieku. Badania wykazują, że osoby, które zaczęły pić przed 15 rokiem życia, są 4 razy bardziej narażone na spełnienie kryteriów uzależnienia od alkoholu w pewnym momencie swojego życia.

Nie możemy sobie pozwolić na minimalizowanie tego problemu ani sprowadzanie go do rytuału przejścia.

Jako lider w dziedzinie edukacji profilaktycznej od prawie 30 lat wiemy, że kluczem do profilaktyki jest spójność przekazu i stworzenie otwartego dialogu z uczniami, który uwzględnia ich problemy, a jednocześnie sprzyja budowaniu pozytywnej kultury rówieśniczej. Programy przywództwa rówieśniczego są przykładem podejścia edukacyjnego i społecznego, które może mieć pozytywny wpływ.

Wiemy też, że - choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją - najważniejszy wpływ na życie nastolatka mają jego rodzice. Co zatem, mając tę wiedzę, mogą zrobić rodzice, by pomóc w dalszym obniżaniu liczby osób pijących po pijanemu? Oto kilka sprawdzonych i skutecznych wskazówek, jak uczyć dziecko o używaniu substancji psychoaktywnych:

Unikaj taktyki straszenia. Nie ma szarej strefy, jeśli chodzi o picie alkoholu przez nieletnich - musisz zakomunikować politykę zerowej tolerancji. Ważne jest, aby edukować dzieci, a nie je straszyć. Będą bombardowane informacjami o alkoholu przez społeczeństwo, telewizję, muzykę i rówieśników, dlatego ważne jest, abyś stał się równie stałym źródłem informacji. Unikaj poruszania tego tematu pod wpływem emocji. Wykorzystaj aktualne wydarzenia, aby rozpocząć rozmowę.

Ucz szacunku dla wszystkich substancji. Często spotykam się z pytaniem, w jakim wieku dzieci powinny być wprowadzane do tego tematu. Odpowiadam, że edukację i profilaktykę można rozpocząć na długo przed okresem nastoletnim. W każdym wieku, jeśli Ty lub Twoje dzieci potrzebujecie leków, upewnij się, że rozumieją, że przyjmują je tylko przez określony czas i z określonego powodu. Upewnij się, że widzą, jak się je odmierza, aby zrozumiały, że zbyt duża dawka każdego leku może być niebezpieczna. Pomoże to w przekazaniu informacji o szacunku dla substancji oraz o tym, jak należy je właściwie stosować.

Mądrze oceniaj własne nawyki związane z piciem alkoholu. Wielu z nas nie docenia wielkości porcji alkoholu i pije więcej, niż nam się wydaje. Być może największy wpływ na to ma monitorowanie własnego zachowania w obecności dzieci i nastolatków. Podczas picia zadaj sobie pytanie, czy postawa, jaką masz teraz wobec alkoholu, jest taka, jaką chciałbyś, aby miało Twoje dziecko. Czy twoje słowa pokrywają się z czynami? Jeśli pijesz w nadmiarze, to właśnie takie przesłanie odbierze Twoje spostrzegawcze dziecko, a nie to, co powiesz później. Jest to także czas na wprowadzenie informacji o tym, że uzależnienie jest chorobą - i to dziedziczną. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś z członków rodziny cierpi na zaburzenia związane z używaniem substancji, musisz poinformować dziecko o zwiększonym ryzyku wystąpienia tej choroby.

Bądź szczery w kwestii legalnego picia alkoholu. Tak, jeśli młody człowiek skończy 21 lat, może pić legalnie. Musi jednak zrozumieć, że ryzyko nie kończy się wraz z uzyskaniem pozwolenia na picie. W tym wieku młodzi dorośli są wciąż spragnieni wiedzy, więc wyjaśnij im, że ich mózg wciąż się rozwija, a alkohol wciąż ma takie same szkodliwe działanie, jak dzień przed ukończeniem 21 lat. Alkohol nie stał się w magiczny sposób wolny od ryzyka w dniu 21. urodzin. Pomóż im zrozumieć, w jaki sposób mogą ograniczyć ryzyko związane z piciem alkoholu i wspieraj ich w szukaniu pomocy, jeśli mają z tym problemy.

Zmień sposób mówienia o używaniu alkoholu przez nastolatków. Nastolatki chcą być takie jak ich rówieśnicy. Jeśli więc masz zamiar przedstawiać im statystyki, podawaj te pozytywne, które stawiają zdrową decyzję na pierwszym miejscu. Na przykład: "Czy wiesz, że większość nastolatków nie pije alkoholu?". Pokazuj pozytywne aspekty, aby nastolatek zrozumiał, że podejmując właściwą decyzję, znajdzie się w popularnym towarzystwie.

Wykorzystaj siłę informacji. Nastolatki są dziś najbardziej świadomym pokoleniem. Dorastali w świecie technologii, a informacje mają na wyciągnięcie ręki. Musimy kontynuować tę pozytywną edukację, aby pomóc im w dokonywaniu zdrowych wyborów. Odpowiednio wykorzystana technologia może także odegrać ważną rolę. Możesz wspólnie z dzieckiem ustalić hasło, które będzie mogło wysłać SMS-em, gdy znajdzie się w sytuacji obciążonej presją rówieśników. SMS da Ci znać, że musisz je odebrać, zawsze i wszędzie, bez zadawania pytań. Następnego dnia nadal powinniście porozmawiać o tym, co się stało, ale technologia pozwala na strategiczne wyjście z sytuacji, które zapewni im bezpieczeństwo.

Dzięki tym wskazówkom możliwe jest osiągnięcie dalszych postępów.

Profilaktyka działa. Musimy utrzymać tę tendencję, a rodzice powinni być liderami w tej dziedzinie.