single

Zdrowe radzenie sobie z wakacyjnym stresem

Gdy ogarniamy zgiełk gorączkowego sezonu wakacyjnego, koncepcja szczęśliwych wakacji wiąże się z dużymi oczekiwaniami. Dla wielu z nas istnieje również dodatkowa presja, którą możemy wywierać na siebie i innych, aby nadrobić czas, który straciliśmy z dalszą rodziną i przyjaciółmi podczas pandemii, aby spędzić najlepsze święta razem... tak jak to było kiedyś. Przed pandemią pisaliśmy o radzeniu sobie z presją idealizowania rodzinnych świąt, szczególnie w przypadku rodzin dotkniętych zaburzeniami związanymi z używaniem substancji. W tym roku ważne jest, aby zaplanować, jak radzić sobie ze stresem świątecznym i opracować strategie samoopieki.

Sprowadza się to do zarządzania naszymi oczekiwaniami, przyjęcia elastyczności, wyznaczenia granic i bycia przygotowanym. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc.

Przyjmij zmiany

Pomyśl, jak bardzo zmieniłaś się w ciągu ostatniego półtora roku. Twoi przyjaciele i rodzina przeszli przez podobne wyzwania i być może nie odgrywają już tych samych ról lub nie są zgodni z Twoimi oczekiwaniami. Być może zmieniła się dynamika i większość z nas wyszła z wprawy, jeśli chodzi o odwiedzanie dalszej rodziny.

Zaplanuj rutynę dbania o siebie

Biorąc pod uwagę scenariusz, o którym właśnie wspomniałam, ważne jest, aby zaplanować, co będzie wymagało Twojej opieki nad sobą. Możesz rozważyć skrócenie wizyt, jeśli to pomoże zachować równowagę emocjonalną, lub wymówić się, aby pójść do pokoju gościnnego lub hotelu wcześniej, więc masz czas na dekompresję. Wciąż wychodzimy z przedłużonego okresu hiperczułości, więc ważne jest, aby nadać priorytet swoim potrzebom, aby uniknąć bezradnej wściekłości lub postawienia się w sytuacji, w której będziesz podatny na niezdrowe zachowania.

Przekazuj swoje oczekiwania

Ludzie wydają się komunikować swoje potrzeby bardziej efektywnie w innych porach roku, ale jakoś święta dodają dodatkowy poziom intensywności i presji do spotkań rodzinnych, które utrudniają komunikację. Nikt z nas nie potrafi czytać w myślach, jednak często oczekujemy, że ludzie będą intuicyjnie znali nasze potrzeby i oczekiwania. To niesprawiedliwe wobec naszych przyjaciół i rodziny, aby trzymać ich do naszych niewypowiedzianych oczekiwań, a prawdę mówiąc, jesteśmy również niesprawiedliwi wobec siebie, ponieważ to ustawia nas na bycie rozczarowanym i przytłoczonym. Dobrze jest być konkretnym i powiedzieć, że być może trzeba będzie wyjść trochę wcześniej lub odejść na godzinę, aby odebrać telefon od przyjaciela.

Ustalanie granic

Ustalanie granic jest okazją do obrony siebie i swojej troski o siebie. Granice tworzą bezpieczną przestrzeń - emocjonalnie, poznawczo i fizycznie - i dają ludziom możliwość dokonywania zdrowych wyborów. Wiele osób myśli o granicach jako o granicach fizycznych lub czasowych: nie idę na to wydarzenie, nie mam ochoty jechać cztery godziny do cioci Jean na to przyjęcie świąteczne lub muszę być w łóżku przed 23.

W rzeczywistości, granice emocjonalne są równie ważne - czy to oznacza tematy i rozmowy, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, czy też ludzi, którzy mają tendencję do wyzwalania nas. Istnieją również granice poznawcze, gdzie rozpoznajemy pewne wzorce w naszym własnym myśleniu, które nie służą nam dobrze. Zanim wybierzesz się na jakieś wydarzenie, przygotuj sobie w głowie listę tematów, które nie wchodzą w grę - czyli coś, o czym nie chcesz rozmawiać. Zaplanuj swoją odpowiedź z wyprzedzeniem. Na przykład, jeśli ktoś powie: "Słyszałem, że w zeszłym roku poszłaś na odwyk", możesz odpowiedzieć: "Tak, przechodziłam przez trudny okres, a teraz biorę odpowiedzialność za swoje życie".

Prawda jest taka, że nie ma reguły, która mówi, że musimy stawiać się w sytuacji, która nie jest dla nas dobra, a sezon wakacyjny nie jest wyjątkiem. Praktykowanie samoopieki oznacza, że mamy prawo - obowiązek nawet - do rozważenia, czy udział w pewnych działaniach przyniesie nam radość, czy też pozostawi nas emocjonalnie wydrenowanych. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz tego robić sam. Wykorzystaj swój system wsparcia i dowiedz się wcześniej, kto może cię podnieść na duchu, kiedy jesteś w dołku, dać dobrą informację zwrotną, kiedy utkniesz w martwym punkcie lub po prostu zaoferować towarzystwo, kiedy go potrzebujesz.

Bądź świadomy problematycznych zachowań

To może być pierwszy raz od jakiegoś czasu, kiedy zobaczysz członków rodziny osobiście. Być może utrzymywaliście kontakt poprzez FaceTime lub inne narzędzia cyfrowe, ale istnieją granice tego, co można zobaczyć wirtualnie. Ktoś, kogo kochasz, mógł rozwinąć zaburzenia związane z używaniem substancji lub powrócić do nałogu.

Znaki ostrzegawcze mogą obejmować:

  • Brak higieny
  • przekrwione oczy
  • Spóźnianie się na spotkania i sprawianie wrażenia rozkojarzenia
  • Częste korzystanie z toalety
  • Bycie wycofanym, kiedy zazwyczaj jest się rozmownym, lub odwrotnie
  • Skupienie na alkoholu z pominięciem wszystkich innych kwestii
  • Rozczarowanie lub złość, gdy nie podaje się alkoholu

Współczucie dla osób zmagających się z problemem

Jeśli uważasz, że przyjaciel lub członek rodziny zmaga się z używkami, ważne jest, aby wcześniej ustalić odpowiednie zachowanie jako granicę. Powiedz im, że nie podajesz alkoholu podczas świąt i że twój dom jest bezpieczną przestrzenią.

Jeśli zdecydują się nie przyjść, ponieważ nie mogą pić lub używać narkotyków, lub przyjdą i zostaną poproszeni o opuszczenie domu z powodu problematycznego zachowania, ważne jest, aby przeprowadzić dalszą rozmowę. Zachęcam Cię, abyś nie zawstydzał ani nie obwiniał - zamiast tego daj znać bliskiej osobie, jak bardzo Ci na niej zależy i zapytaj, jak możesz ją wesprzeć.

Ogólnie rzecz biorąc, zachęcam do stawiania wyzdrowienia na pierwszym miejscu, świętowania w sposób, który podkreśla pozytywne radzenie sobie z chorobą i znalezienia czasu dla siebie i zwykłych radości życia. Życzę Wam wszystkim szczęśliwego i zdrowego sezonu świątecznego.