single

Czy zaburzenia snu zwiększają ryzyko powrotu do nałogu?

Bezsenność jest powszechna we wczesnych etapach leczenia uzależnień, takich jak początkowe etapy leczenia uzależnienia od alkoholu, ale ostatnie badania przeprowadzone przez Caron Treatment Centers sugerują, że uporczywa i długotrwała bezsenność zwiększa ryzyko nawrotu choroby.

Caron przoduje w wykorzystaniu technik neuroobrazowania, takich jak funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni (fNIRS), do badania wpływu uzależnienia na mózg. fNIRS wykorzystuje fale podczerwone do śledzenia przepływu natlenowanej i odtlenionej krwi w mózgu, co pozwala badaczom zobaczyć, jakie części kory przedczołowej są aktywowane podczas wykonywania przez pacjentów różnych zadań. Badania te doprowadziły do zaskakujących wniosków.

Na przykład, Caron przeprowadził dwa badania pilotażowe, każde z udziałem 50 uczestników - jedna kohorta 50 uczestników była leczona z powodu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, podczas gdy w drugiej kohorcie 50 uczestników zdiagnozowano zaburzenia związane z używaniem opioidów. W obu kohortach testy fNIRS przeprowadzone na kilka tygodni przed rozpoczęciem leczenia były w stanie przewidzieć przyszłe nawroty choroby w ponad 80% przypadków. Badania są wciąż w początkowej fazie, ale możliwość wiarygodnego przewidywania nawrotów byłaby zdumiewającym skokiem naprzód, umożliwiającym nam proaktywne działania prewencyjne.

Jednym z zaskakujących wyników badań było to, że uporczywa bezsenność była niezależnym czynnikiem ryzyka nawrotu choroby. Jeśli ktoś miał problemy ze snem, był o wiele bardziej narażony na powrót do nałogu.

Dobry sen jest niezbędny do wyzdrowienia

Bezsenność to niemożność uzyskania jakościowego snu. Ludzie albo mają trudności z zasypianiem, albo budzą się wcześnie i nie mogą zasnąć z powrotem. Bezsenność jest powszechna na wczesnych etapach wychodzenia z uzależnienia. W fazie aktywnego uzależnienia mózg przystosowuje się do działania wybranego narkotyku i potrzebuje czasu, aby "zresetować się" we wczesnej fazie zdrowienia. Większość ludzi przystosowuje się w ciągu kilku tygodni, ale są tacy, którym się to nie udaje i są bardziej zagrożeni nawrotem choroby.

Sen jest niezbędny dla naszego mózgu, a bezsenność może mieć szeroki zakres skutków w różnych obszarach mózgu. Sen jest szczególnie ważny w regulacji nastroju. Osoby cierpiące na chroniczny niedobór snu są zazwyczaj wybuchowe, rozkojarzone lub niespokojne.

To właśnie "dysregulacja nastroju" wydaje się wpływać na ryzyko nawrotu, ponieważ ludzie próbują pozbyć się tych dysregulowanych uczuć za pomocą leków. ASAM definiuje uzależnienie jako patologiczną pogoń za nagrodą lub ulgą. Dążenie do ulgi - w przypadku uporczywej bezsenności - prowadzi do nawrotu. Nawrót jest spowodowany nie tyle potrzebą uzyskania nagrody, co próbą złagodzenia objawów bezsenności.

Bezsenność wpływa na powrót do zdrowia na wiele innych sposobów. W przypadku uporczywej bezsenności zdolność koncentracji jest poważnie zaburzona, dlatego osoby cierpiące na bezsenność mają trudności z wykonaniem pracy, której potrzebują w trakcie leczenia uzależnień. W efekcie nie osiągają takich postępów, jakie powinny, ponieważ do osiągnięcia odpowiednich postępów w leczeniu potrzebna jest pewna doza uwagi i koncentracji.

Choć uporczywa bezsenność nie dotyka dużego odsetka osób, które leczymy, to w przypadku pacjentów, którzy przez nią przechodzą, ma ona ogromny wpływ na nich i ich powrót do zdrowia.

Pomoc dla osób cierpiących na bezsenność

Kiedyś wydawało nam się, że możemy po prostu pozwolić naturze działać, ale skoro bezsenność staje się oznaką potencjalnego nawrotu, nie możemy pozwolić ludziom po prostu "przetrwać", ponieważ może to mieć szkodliwe skutki. Obecnie przyjmujemy bardziej proaktywne podejście do radzenia sobie z bezsennością w trakcie leczenia uzależnienia.

Oczywiście, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wpojenie odpowiedniej higieny snu. Chodzi o takie rzeczy, jak:

  • niepicie kofeiny i niejedzenie czekolady przed pójściem do łóżka.
  • Nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych przed snem.
  • Nieużywanie urządzeń elektronicznych tuż przed snem.
  • Przestrzeganie harmonogramu kładzenia się spać i budzenia się.
  • Nie leżenie w łóżku, gdy nie jest pora na sen.
  • Dbanie o to, by w sypialni było ciemno, cicho i wygodnie.

Jeśli te strategie nie przynoszą rezultatów, sięgamy po inne metody leczenia. W ośrodku Caron często stosujemy melatoninę, która jest naturalnym środkiem nasennym. Możemy też rozważyć zastosowanie krótkotrwałej, nie uzależniającej strategii farmakologicznej, aby przywrócić naturalny sen. Niektóre leki przeciwdepresyjne mają działanie uspokajające, dlatego możemy zastosować bardzo małą dawkę trazodonu, doksepiny lub remeronu, znacznie mniejszą niż dawki leków przeciwdepresyjnych. Nigdy nie stosujemy benzodiazepin, takich jak Xanax, ani niebenzodiazepinowych leków hipnotycznych, takich jak Ambien, ponieważ są one uzależniające.

Firma Caron rozpoczyna również badania nad stosowaniem nie uzależniającego leku nasennego o nazwie Suvorexant (Belsomra), aby sprawdzić, jakie korzyści może on przynieść w przypadku nawrotu choroby wywołanego bezsennością. Dodatkowe informacje na temat tych badań przedstawimy w jednym z przyszłych wpisów.

Wszyscy miewamy noce, kiedy trudno nam zasnąć, ale uporczywa bezsenność to coś znacznie więcej niż tylko sporadyczne nieprzespane noce. Dla osób w trakcie leczenia uporczywa bezsenność może być znakiem ostrzegawczym zwiększonego ryzyka nawrotu choroby. Zdrowie podczas snu nie jest sprawą drugorzędną, a nowe badania pomagają nam zrozumieć, jak ważny dla zdrowego życia jest zdrowy sen.