single

Co to jest suchy styczeń i jakie może przynieść korzyści?

Suchy styczeń, nazywany również Janopause, Dryuary i Drynuary, to coroczna inicjatywa zachęcająca ludzi do ograniczenia spożycia alkoholu lub nawet pozostania bez alkoholu przez pierwszy miesiąc nowego roku. Zasadniczo jest to postanowienie noworoczne, które koncentruje się na zmianie nawyków związanych z piciem. Zainicjowany w Wielkiej Brytanii w 2013 roku przez Alcohol Change UK, Suchy Styczeń został stworzony jako ogólnokrajowe wyzwanie, aby pomóc ludziom schudnąć, uzyskać zdrowie i zaoszczędzić pieniądze. Ludzie z całego świata obserwują Suchy Styczeń, a jego popularność wydaje się rosnąć. Według Forbesa, w 2021 roku jeden na siedmiu Amerykanów zaobserwował suchy styczeń.

Wczesne próby ograniczenia spożycia alkoholu

W całej historii podejmowano wysiłki na rzecz wstrzemięźliwości, ponieważ jednostki, kościoły, rządy lokalne, stanowe i federalne raz po raz dostrzegały, że picie alkoholu może być problematyczne. W latach 40-tych rząd fiński wypróbował akcję "Trzeźwy styczeń", która zniechęcała ludzi do picia alkoholu w czasie wojny. W Stanach Zjednoczonych ruch umiarkowania - który rozpoczął się na początku XIX wieku - doprowadził w końcu do uchwalenia 18. poprawki, która zdelegalizowała produkcję, sprzedaż i transport alkoholu. Została ona uchylona 14 lat później.

Oczywiście "Suchy styczeń" różni się od 18. poprawki lub innych rządowych przepisów antyalkoholowych tym, że zachęca ludzi do dobrowolnej zmiany nawyków związanych z piciem. Oto, jak to działa.

Jak działa Suchy Styczeń

Suchy styczeń zachęca zarówno osoby pijące dużo, jak i okazjonalnie do powstrzymania się od picia przez cały styczeń. Niezależnie od tego, czy ktoś doświadcza zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, czy po prostu uważa się za osobę pijącą towarzysko, Suchy Styczeń daje możliwość doświadczenia życia bez zmieniających nastrój i zdrowie efektów alkoholu. Może to dać wgląd w to, jak dużą lub małą rolę odgrywa alkohol w życiu danej osoby. Może spowodować prawdziwą autorefleksję i zmianę. Suchy Styczeń jest przynajmniej dobrym pretekstem do miesięcznego postu od alkoholu.

Suchy styczeń nie jest przeznaczony tylko dla osób, które mają coś, co niektórzy nazywają "problemem z piciem". Ma on na celu pomóc każdemu, kto po wakacyjnym hedonizmie wstrzyma się z piciem i przywróci dobre nawyki, aby w nowym roku poczuć się lepiej i być zdrowszym.

Krótko- i długoterminowe korzyści zdrowotne suchego stycznia

Rezygnacja z alkoholu na miesiąc przynosi wiele doskonałych krótko- i długoterminowych korzyści zdrowotnych. Oto niektóre z nich:

  • Utrata wagi
  • Poprawa poziomu cukru we krwi
  • Obniżenie poziomu cholesterolu
  • Wzmocniony system odpornościowy
  • Zmniejszenie lub odwrócenie choroby wątroby
  • Niższe ryzyko chorób serca
  • Obniżenie ciśnienia krwi
  • Lepszy sen

Przyjrzyjmy się bliżej tylko jednej z tych korzyści: lepszemu snu. Wiele osób myśli, że lampka wina pomoże im zasnąć, ale kiedy z nocnej lampki wina zrobią się dwie, trzy, a nawet więcej, może to zakłócić sen, a długoterminowe skutki braku snu negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne. Badania wykazały, że już jeden drink wypity tuż przed snem może zmniejszyć ilość snu REM nawet o 9%. Suchy styczeń jest zatem korzystny dla osób pijących rzadko lub okazjonalnie.

Podsumowując, Suchy Styczeń jest dla ludzi okazją do zmiany ich relacji z alkoholem, poprawy zdrowia, przywrócenia dobrych nawyków i zastanowienia się nad rolą, jaką alkohol odgrywa w ich życiu.