single

Hydrokodon i oksykodon: Czym się różnią, jak są takie same i dlaczego to ma znaczenie

Chociaż nie jest to tak powszechne jak 10 czy 20 lat temu ze względu na zmiany w prawie i rosnącą świadomość na temat nadużywania opioidów, lekarze nadal przepisują pacjentom narkotyczne środki przeciwbólowe. Choć mogą one potencjalnie prowadzić do nadużywania i niewłaściwego stosowania, w przypadku osób walczących z rakiem, cierpiących na przewlekły ból lub powracających do zdrowia po poważnych operacjach, leki narkotyczne mogą przynieść ulgę w bólu, której nie zapewniają inne leki przeciwbólowe.

Mimo to nie należy ignorować wysokiego prawdopodobieństwa rozwinięcia się problemu nadużywania substancji. Jeśli lekarz przepisze hydrokodon lub oksykodon Tobie lub Twojej bliskiej osobie, pomożemy Ci zrozumieć różnice i podobieństwa między nimi.

Co to jest Opioid?

Opioidy, znane również jako środki odurzające, to klasa leków obejmująca kodeinę, fentanyl, hydrokodon, morfinę, oksykodon, buprenorfinę, metadon i heroinę. Leki opioidowe wydawane na receptę są przeznaczone do leczenia silnego bólu, natomiast nielegalne środki odurzające, takie jak heroina, są używane ze względu na przyjemne doznania i działanie uspokajające.

Wszystkie opioidy działają na ośrodkowy układ nerwowy, wiążąc się z receptorami opioidowymi w celu zablokowania sygnałów bólowych między mózgiem a ciałem. Oprócz łagodzenia ostrego i przewlekłego bólu, opioidy spowalniają również oddychanie, tętno i funkcje umysłowe.

Chociaż opioidy działają dobrze jako środki przeciwbólowe, przynosząc jednocześnie uczucie skrajnego odprężenia i euforii, wiążą się one również z poważnym ryzykiem uzależnienia i śmierci.

Skutki uboczne również mogą być bardzo nieprzyjemne.

Skutki uboczne strony Opioidów

Dla osób cierpiących z powodu silnego bólu opioidy mogą zdziałać cuda. Nie należy jednak ignorować ich skutków ubocznych. Do najczęstszych skutków ubocznych używania i nadużywania opioidów należą nudności, zaparcia, dezorientacja umysłowa, ból brzucha, suchość w ustach, skrajna senność, spowolniony oddech, uzależnienie, a nawet śmierć.

W jaki sposób Hydrocodone i Oksykodon podobne?

Hydrokodon i oksykodon to półsyntetyczne opioidy z listy II, przepisywane w celu uśmierzania umiarkowanego lub silnego bólu, a pod względem chemicznym są bardzo podobne. Ich działanie polega na wiązaniu się z receptorami opioidowymi w mózgu i zakłócaniu sygnałów bólowych. Każdy z tych leków spowalnia oddychanie i trawienie. Oba są silnie uzależniające i powinny być przyjmowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami pracownika służby zdrowia.

Oprócz pozytywnych skutków ubocznych zażywania oksykodonu i hydrokodonu, takich jak uśmierzanie bólu i uczucie "haju", możliwe negatywne skutki uboczne każdego z nich obejmują:

 • Nieregularne bicie serca

 • Pokrzywka

 • suchość w jamie ustnej

 • Nudności

 • Wymioty

 • Opuchlizna twarzy, w tym warg i języka

 • Trudności w oddychaniu

Dodanie strony Acetaminophen do strony Hydrokodonu i Oksykodonu

Zarówno hydrokodon, jak i oksykodon są czasami łączone z acetaminofenem, środkiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty. W przypadku oksykodonu acetaminofen jest powszechnie znany pod nazwą handlową Percocet®. Acetaminofen hydrokodonu jest powszechnie znany pod nazwami handlowymi Lortab®, Norco® i Vicodin®.

Według FDA, hydrokodon i/lub oksykodon w połączeniu z acetaminofenem stwarzają większe ryzyko uszkodzenia wątroby i przedawkowania niż w przypadku przyjmowania każdego z opioidów osobno.

Jak działają Hydrokodon i Oxycodone się różnią?

Jedną z podstawowych różnic między stosowaniem hydrokodonu i oksykodonu są skutki uboczne. Zmęczenie jest częstszym skutkiem zażywania hydrokodonu, a zaparcia są częstszym skutkiem zażywania oksykodonu.

Jeśli chodzi o to, który z nich jest skuteczniejszy w zwalczaniu bólu lub w zapewnianiu uczucia euforii i przyjemności, oba leki są do siebie bardzo podobne. Prawdę mówiąc, czynniki takie jak historia używania i nadużywania substancji przez daną osobę, jej waga, forma uwalniania hydrokodonu lub oksykodonu (np. tabletki o natychmiastowym lub czasowym uwalnianiu) oraz dawka mają więcej wspólnego z tym, jak doświadcza się działania leku, niż ścisła różnica między nimi. Mimo to osoby nadużywające leków opioidowych zazwyczaj preferują preparaty oksykodonu, takie jak Oxycontin, Roxicet i Percocet.

Dla kogoś, kto cierpi na ostry ból po operacji, zażycie hydrokodonu zamiast oksykodonu może być nieco mniej ryzykownym wyborem.

Co to jest uzależnienie od Hydrokodonu lub . Oksykodonu Jak wygląda?

Uzależnienie od oksykodonu i hydrokodonu ma często charakter zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Objawy zależności lub uzależnienia od opioidów to m.in:

 • Zaabsorbowanie poszukiwaniem i przyjmowaniem narkotyku

 • obfite pocenie się

 • Zwiększona częstość akcji serca

 • Bezsenność

 • Lęk

 • Niemożność zaprzestania używania narkotyku

 • Poszukiwanie innych, silniejszych opioidów.

Opcje leczenia dla Hydrokodonu i/lub oksykodonu Zaburzenia używania

Leczenie osób z zaburzeniami używania opioidów może obejmować leczenie wspomagane lekami (MAT), nieopioidowe leczenie bólu, terapię, trening odporności poprzez jogę, medytację i wiele innych.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi z powodu skutków nadużywania oksykodonu lub hydrokodonu, skontaktuj się z Caron Treatment Centers już teraz. Mamy światowej klasy personel z niezrównanym doświadczeniem w radzeniu sobie ze wszystkim, od objawów odstawienia po zaburzenia współwystępujące i nie tylko. Skontaktuj się z Caron już dziś.