enja

Walentynki po japońsku czyli życie jest naprawdę jak pudełko czekoladek.

Czy pamiętacie scenę z filmu ‚Forrest Gump’, kiedy główny charakter Forrest, siedząc na ławce w oczekiwaniu na autobus i dzieląc się swoimi wspomnieniami z przygodnymi ludźmi, wypowiada słynne motto, że „Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiadomo, co ci się trafi”? No cóż, w Japonii to jest absolutna prawda! Zwłaszcza, kiedy chodzi o Walentynki.

Walentynki po japońsku oznaczają, że to kobiety kupują mężczyznom pięknie pakowane czekoladki, które często są jadalnymi dziełami sztuki, jeżeli chodzi o kształty, kolory, tematykę (np. czekoladki dla piłkarzy, koneserów cygar, czy entuzjastów gier karcianych, i wiele innych), i czekoladki te są dawane nie tylko swoim partnerom, ale też szefom, współpracownikom, braciom, ojcom, a nawet kolegom ze szkolnej klasy.

A ci obdarowani panowie, miesiąc poźniej, czyli 14 marca, w dniu określanym jako ‚Biały Dzień’, muszą odwdzięczyć się prezentem o wartości co najmniej trzykrotnej ceny pudełka czekoladek. Prezenty od panów nie tylko różnią się ceną, ale też wachlarzem wyboru, od tradycyjnych właśnie czekoladek (tym razem w ornamentach kwiatów, różowych laleczek, i innych atrybutów społecznie definiowanej kobiecości), przez kosmetyki, garderobę, bieliznę (stąd nazwa – biały dzień), aż po drogie zaproszenia na wycieczki, kolacje w hotelach, itp.

I tu właśnie w tej wymianie czekoladek tkwi tajemnica i moc Walentynek, ponieważ rodzaj czekoladek oraz ich cena są ważną wskazówką dla mężczyzny, o jaki rodzaj relacji chodzi kobiecie. Czy to zwykłe podziękowanie za wspólną pracę, czy też może komunikat, że jesteś moim wybrankiem. I w tym cały jest ambaras, żeby mężczyzna prawidłowo odczytał intencję kobiety, co nie jest wcale tak oczywiste. To dopiero test na mężczyznę, czy po zawartości i cenie pudełka czekoladek zrozumie, o co chodzi kobiecie!

Czyżby Forrest Gump był również w Japonii?

Wszystkim Paniom i Panom życzę wspaniałych Walentynek 2013, czy to po japońsku, czy też w innej, dowolnej konfiguracji społeczno-kulturowej!

Dariusz Piotr Skowroński © wszelkie prawa zastrzeżone
Zgodnie z prawami własności intelektualnej autor udziela zgody na cytowanie zgodnie ze standardami American Psychological Association (APA style) w celach edukacyjnych pod warunkiem pełnej adnotacji o źródle. Natomiast kopiowanie wypowiedzi, w tym przesyłanie całości lub jej fragmentów dalej i rozpowszechnianie w formie papierowej lub elektronicznej, bez wcześniejszej zgody autora zabronione.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *